Tesztpadok
Az imc szakértelme a sokpareméteres, eltérő jeltípusokat kezelő mérésadatgyűjtés, illetve a mérés- és szabályzástechnika. Ez magában foglalja a mechanikus, elektromechanikus és mechatronikus tuljadonságok vizsgálatát és igazolását amire jellemzőek a gyártásban, minőségbiztosításban, teszt cellákban és kutatásfejlesztést támogató tesztpadokban van szükség.
Áttekintés:
- A valósidejű vezérlés az alapegysét integált részét képzi
- Bemeneti modulok széles választéka teszi lehetővé az adatrögzítést és szolgálhat visszacsatolójelként a szabályzónak
- Direkt, szoftver alapú méréskonfigurálás és tesztprogram beállítás, programozás nélkül
- Fedélzeti flash memória és PC nélküi működés a tesztpad maximális függetlenségéért
- EtherCAT alapú modul kommunikációnak és mester/szolga módnak köszönhetően könnyen integrálható harmadik fél autómatizálási rendszerébe
A helyhez kötött tesztelés, ami magába foglalja az egyszerű tesztpadoktól kezdve egészen a teszt cellákig minden alkalmazást, melyeknek követelményei három kategóriára bontható az alapján, hogy hány különböző jelet kell kezelni, milyen bonyolult a szükséges szabályzórendszer és kell-e harmadik féltől származó eszközt hozzáilleszteni a rendszerhez.
Az imc Studio egyszerre nyújtja a PC alapú, könnyed használhatóságot és a megbízható valósidejűséget
Kisebb tesztekhez mint például alkatrész vizsgálópadok, az imc CRONOSflex rugalmas, személyreszabható de teljesértékű mérés és szabályzórendszerként használható.
Az imc adatgyűjtőrendszerek kínálják a legrugalmasabb és átfogóbb megközelítést napjaink tesztjeihez, ugyanis egyesítik a következő lehetőségeket:
- Tetszés szerint egységként vagy a mérési területen szétosztva használható imc CRONOSflex modulok
- Könnyen használható és komplex problémák megoldására is alkalmas imc Studio
- Valósidejű számítások végzésére alkalmas imc OnlineFAMOS környezet és
- Nagymennyiségű adatfeldolgozásra alkalmas imc FAMOS
Sok mérőcsatornás imc mérés- és szabályzórendszerek
Míg az imc CRONOSflex rendszer bővíthető, függetlenül attól, hogy egységként vagy szétosztva használjuk, a tesztpadi, rackbeépített alkalmazásokhoz főként az imc CRONOScompactot érdemes választani. Sok csatornás rendszerek esetén a CRONOScompact egy csatornára vetített ára kedvezőbb, továbbá rendelkezik 19" rackbe építhető házkialakítással.
Mindemellett - mint minden imc műszer - az imc CRONOScompact is használható az imc Studioval, imc OnlineFAMOS és imc FAMOS szoftverekkel. Ezen túlmenően akár harmadikfél szoftverkörnyezete is használható ugyanis az "imc COM Development Environment" helyettesítheti az imc Studiot úgy, hogy közben a hardver funkciói teljes mértében elérhetővé válnak bármely COM-ot kezelő programozási nyelvben (beleértve az Microsoft Visual Studio alapú nyelveket).
Az imc és az EtherCAT alapú automatizálási rendszerek
Amikor teljes környezeti hatásokat modellező tesztcella feladatát kell ellátni, akkor az imc rendszerek - mint például a CRONOSflex - a vezérlő szerves részeként használhatóak. Ha a szabályzórendszer támogatja az ipari EtherCAT kommunikációs buszt, akkor az imc CRONOSflex modulok gyakorlatilag direkte alkalmazhatóak, alapegység nélkül.
Ebben az esetben a modulokat szolgaként kezeli és vezérli az automatizálási rendszer, vagyis az EtherCAT mester. A kártyák konfigurálása a CANopen Over EtherCAT (CoE) és a File Access over Ethernet (FoE) protokollok segítségével lehetséges. A imc CRONOSflex modulok azon képessége, hogy többféle konfigurációt képesek menteni nagyban csökkentik programozási többlet terhelést.
Járműtesztek
A mobil és járműben végzett tesztek egyéni és kihívásokkal teli világában az imc adatgyűjtő rendszerek sok éves tapasztalatokra alapozva, hosszú ideje helyt állnak. Az imc CRONOSflex ezen ismeretekre építkezve kínálja a tesztmérnököknek a választást PC-hez csatlakoztatott vagy önállóműködés között, illetve a lehetőséget a centralizát vagy modulonként szétosztott beépíthetésre.
Áttekintés:
- PC-től független adatgyűjtés belső memóriára
- Auto Start/ Mentés / Stop, illetve szünetmentes tápegyéség funkciók érhetőek el a tápfeszültség kiesés kezeléséhez
- Tartós akkumulátor csomag a teljesen önálló működéshez
- Szigetelt és védett jelbemenetek
- Ellenálló házkialakítás: IEC 60068-2-27, 61373; opcionálisan MIL-810F, Rail Cargo és/vagy "U.S. Highway Truck Vibration Exposure"
Önálló és PC-hez csatlakoztatott működés?
Miért nem mind a kettő?
Amikor számítógép számára barátságtalan környezetben kell vizsgálatokat végezni(pl.: járművön menet közben), akkor egy alapvető kérdés merül fel: vajon PC-hez csatlakoztatott vagy önálló rendszert használjunk?
A számítógép a GUI előnyeit nyújtja, a készen elérhető konfigurációkat, a kényelmes teszt automatizálási felületet, ellenben megvannak a maga hátrányai. Például a legtöbb laptop irodai használatra lett tervezve és nem állnak ellen a rezgéseknek, hőmérsékletnek és egyéb terepi körülményeknek.
Továbbá a PC-k nagy része teljesen alkalmatlan hosszútávú, önálló (feketedoboz) működésre, például akkor, ha az adatrögzítést a jármű indításának kell triggerelnie vagy az adatrögzítésnek úgy kell zajlania, hogy a sofőr számára láthatatlan legyen.
Szerencsére az imc CRONOSflex-el ezt a döntést nem kell meghozni: mint minden imc mérésadatgyűjtő, az imc CRONOSflex is alapban fel van szerelve az önálló működéshez szükséges funkciókkal, mint a műszeren végzett adattárolás, valósidejű számítások és vezérlés implementálható, "power failure management" és automatikus indítási lehetőségek.
Mindemellett, ha rendelkezésre áll egy számítógép, a tesztmérnök, sofőr vagy operátor az imc Studioval a teljes grafikus környezetet használatja, beleérve a méréssel időszinkronizált videórögzítést is. Az imc CRONOSflex egy számítógéppel segített rendszerként működhet: az adatot mentheti a PC-re vagy ha az elérhető akkor hálózati meghajtóra.
a a környezeti feltételek nem teszik lehetővé PC hsználatát akkor az imc CRONOSflex önállóan is működtethető. A lehetőség, hogy az adatokat egy kivehető flash kártyára vagy beépített merevlemezre tudja menteni, maximális adatbiztonságot nyújt. A belső akkumulátorok védik a rendszert az összeomlástól egy váratlan tápkiesés esetén, illetve lehetővé teszik a mérés folytatását olyan helyzetekben amikor a külső táplálás nem lehetséges. Emellett, az igazi feketedoboz működés érdekében a tápfeszzültségfelügyelet ki-, illetve bekapcsolhatja a rendszert.
Fedélzeti jelfeldolgozás
Az adatgyűjtési feladat nem feltétlenül teszi szükségessé a valósidejű digitális feldolgozást, de a tesztmérnök hatákonyságát nagyban képes növelni:
- Valósszerűségi vizsgálatok: az előzetes adatokból végzett számítások a helyszínen igazolhatják teszt eredmények helyességét
- Adat redukálás: hosszan tartó mérések során a triggerelés és egyéb adatmennyiség csökkentő technikák segítségével a lényeges információk rögzíthetőek, a felesleges adatoktól mentesen:
- Hosszú mérések esetén kisebb és megbízhatóbb flash memóriák használhatóak, illetve kevesebb megállás szükséges a kártyák cseréjéhez
- Kevesebb utómunka szükséges a mért adatok kiértékelésénél, hisz csak a jelentős részek kerülnek rögzítésre
- Kisebb mennyiségű adatot gyorsabban és olcsóbban lehet mozgatni vezetéknélkülö kapcsolaton keresztük (WiFi / 3G / 4G)
- Teljesebb képet nyújt: A "virtuális" csatornák mérés közbeni kiszámítása azonnal látható eredményekkel szolgál a sofőr vagy tesztmérnök számára.
Távoli hozzáférés és adatátvitel
Az, hogy egy kitelepített imc CRONOSflex egységet elérjünk és kommunikálni tudjunk vele rednkívül fontos. A WLAN kapcsolattól a modern 4G adatkapcsolatig az imc CRONOSflex távoli hozzáférés lehetővé teszi a műszerbeállítások módosítását, a mért adatok átmásolását és eseményértesítések kezelését.
Általános megfontolások az imc járműtesztekhez használható mérésadatgyűjtő rendszerekkel kapcsolatban
- Kompakt, robusztus házkialakítás amihez a kábelek biztonságosan csatlakoztathatóak
- Tápegység: DC táplálású, széles feszültségtartományon (10- 50 VDC)
- Szünetmentes tápegység az esetleges tápkimaradások esetére
- Számítógéppel és anélkül is működtethető (feketedoboz)
- Önálló működés eseténa a mérés manuálisan vagy automatikusan is indítható
- Adatok rögzítése a műszeren többféle adathordozóra
- Külön kijelzővel visszajelzés adható a sofőrnek vagy operátornak
- Azonnali hozzáférés a mért adatokhoz:
- Valósidejű számítások és döntéshozatali logika (triggerek, redukálás, egyéb számítások)
- Vezetkénélküli hozzáférés az adatokhoz (pl.: WiFi, modem stb.)
- Hálózatbaköthető
A méréstől függően fontos lehet még:
- Adatgyűjtés a jármű adatbusz rendszeréről (CAN, J1939, ARINC, FlexRay, ...)
- Időszinkronizált adatgyűjtés a jármű buszrendszeréről, analóg érzékelőkről és digitális csatornákról
- ECU protokollokat támogat a direkt ECU adatok rögzítéséhez (CCP, KWP2000, ...)
- Szétosztható mérőrendszer
- Történjen az analóg-digitális átalakítás közelebb a jelforráshoz, így csökkentve a kábelek hosszát és az ahhoz kapcsolódó zajokat.
- Ossza szét a nagysebességű (imc CRONOSflex, EtherCAT) és a lassú (imc CANSAS, CAN busz) analóg modulokat.
- Túlélni kíméletlen környezetben is
- Extrém hőmérséklet (-40 +85°C) és páratartalom (0-100%RH)
- Rezgés és ütésállóság (MIL810F)
Energia
Egy szélerőműn számos mérési pont lehet egymástól távoleső pozíciókban. A toronyban található pontok akár 100 méterre is lehetnek a többi, rotorban található mérési pontoktól. A hosszú kábelek azonban érzékenyebben az elektromágneses hatásokra és növelik a mérési zajt.
Az imc CRONOSflex-el megoldást nyújtunk erre a problémára, a decentralizált és szétosztható mérési rendszerünk felépülhet helyi mérőkártyákból és egy adatgyűjtőből. A műszer - az egyéni követelményeknek megfelelően - könnyen és gyorsan összeszerelhető az adott mérési pontnál, illetve az erőmű építése során is. A rövidebb kábelek csökkentik a zavarok valószínűségét. A különböző komponensek közti kommunikáció zajvédett digitális buszon keresztül - mint például a CAN vagy Ethernet - zajlik.
Az imc CRONOSflex mérőrendszer ideális platformot kínál erre a feladatra. Ez a hálózatalapú moduláris rendszerarchitektúra azt jelenti, hogy a modulok szétoszthatóak és szinkronizálhatóak az egész szélerőmű szerkezetén.
Mindemellett az imc CRONOSflex további tulajdonságai - mint például a valósidejű számítások végzése, illetve az adatok mérés alatti kiértékelése - lehetővé teszik, hogy az erőmű állapotát és paraméreterit kiszámoljuk és megjelenítsük egy éppen zajló mérés közben. A számítások eredményei időszinkronizáltan, azonnal elérhetően és a mért adattal egyidejűleg grafikusan megjelentíthetőek, továbbá ugyanolyan adatformátumban menthetőek mint a mért csatornák. A számításokhoz használt adat származhat analóg mérőcsatornából vagy terepi buszon keresztül (pl.: CAN, Profibus) a szabályzórendszertől.
Ezzel biztosítható a szélerőmű teljes állapotfelügyelete, lefedve annak minden komponensét. Mivel az analízis eredményei folyamatosan elérhetőek és megjeleníthetőek, ezért lehetőséget adnak arra, hogy szükség esetén beavatkozzünk a vizsgált rendszerbe.